SWT-MA630 Workshop Fitting Plc Fusion Welding Machine
Hebei Mingmai Technology Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MM-TECH
Model Number : SWT-MA315
Certification : CE
Place of Origin : HEBEI, CHINA
MOQ : 1
Payment Terms : T/T, Western Union, PayPal
Supply Ability : 24 sets / month
Delivery Time : Within 5 days
Packaging Details : 4 Plywood Cases
Pipe Size(mm) : 315, 355, 400, 450, 500, 560, 630
Application : 0-90° Elbow, tee, cross 45° and 60° Wyes
Heating Plate Max. Temp. : 270℃
Temperature Deviation in Surface(170-250℃) : ±7℃
Pressure Adjustable Ranges : 0-14MPa
Working Voltage : 380V 50Hz
Heating Plate Power : 22.25KW
Hydarulic Unit Power : 4 KW
Contact Now
SWT-MA630 Workshop Fiitting Fabrication Machines Application and Features
► Also used to lengthen the injection moulded fitting and make an integrated fitting.
► CNC automatic workshop fitting machine equipped with PLC and touch screen.
► Hydraulic open/close clamp system available to improve ergonomic.
► Extension afor data collection and transmission system. Extension for remote fault analysis.
► Extension for company MES management system.
Product Tags:
plc fusion welding machine
630mm fusion welding machine